Ceviz


Yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılan yeşil kabuğu ve yapraklarıyla ceviz, etkili bir kalori, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağıdır.
İçerdiği fosfor ve kalsiyum nedeniyle zihnin yorgunluğunu giderir, kemik ve dişleri güçlendirir.
Potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum da sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gereklidir.
Magnezyum içerdiği için kasları rahatlatıcıdır.
Kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine, akcigerlerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan ve kansızlığı önleyen "demir" açısından, oldukça zengin bir besindir.
Ceviz, Omega 3 ve Omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içinde barındırmasıyla kalp ve damar dostudur.
Damar dostu antioksidan ve yaşlılık engelleyici cevizin içerdiği E vitamini, şeker hastalığının gelişimini engeller.
Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi, cevizin adeta ilaç olarak önerilmesine yol açıyor. Özellikle kandaki iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL’yi yükseltmesi, kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliserid düzeyini düşürücü etkisinin önemi vurgulanıyor.
Yapılan araştırmalarda da düzenli ceviz yiyenlerin (haftada toplam 2-3 avuç) kalp krizi geçirme riskinin yemeyenlere göre %50 daha az olduğu görülmüştür.
Ayrıca cevizin içinde bulunan antioksidan birleşiği metabolik yollardan bulasan kanseri önler ve bilimsel çalışmalar sonucu ishal kesici, cildi temizleyici, tümör engelleyici, hipoglisemik, antifungal, antiviral özelliklerinin olduğu tespit edilmiştir.
Araştırmacılar, ceviz ile beynin fiziki benzerliği üzerinde son yıllarda çok kafa yoruyor. Cevizdeki besinlerle beynin ihtiyacı olan vitaminlerin benzerliği de şaşırtıcı. İki benzer farklı görüntüleri bir arada görmediniz! Bir cevizi elinize alınca, en dışında bir yeşil kabuk, sonra tahta bir yapı, daha sonra ince bir zar ve en içte de tartışmasız şekilde insan beynini hatırlatan beyaz bir yapıyla karsılaşırız. Ceviz, dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisine, sert kabuğu ile kafatasına, içindeki zari ile beyin zarına, asil meyvesi ile de beyine benzeyen harika bir gıdadır. Beynimizin küçültülmüş bir modeli olan cevizin meyveler arasında gümüş iyonu ihtiva eden tek meyve olması elbette harikadır. Fakat bu gümüş iyonuna, icra ettiği elektronik vazife açısından ihtiyaç duyan tek organın beyin olduğunu söylersek, sanırız bu muhteşem benzerlik ve mükemmel yaratılış karşısında tüylerimiz diken diken olmaktadır.

Enerji : 650 
Protein : 18 
Karbonhidrat : 14 
Yağ: 65 
Kolestrol : 0